Կալանավորված անձանց հոգեկան առողջության իրավունքի պաշտպանությունը գործնականում առավել արդյունավետ ապահովելու նպատակով Կառավարութունը փոփոխություններ է առաջարկում ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում ու «Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում:
Օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հուլիսի 6-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում:
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի` «Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխություններով հստակեցվում է կալանավորված անձանց եւ դատապարտյալների հոգեբանական եւ հոգեթերապեւտիկ աջակցություն ստանալու իրավունքը: Փոխնախարարն ընդգծել է, որ այն միտված է նաեւ առողջության իրավունքի արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ նախադրյալներ ստեղծելուն:
Նաեւ` վերացվում է ինքնավնասման համար կարգապահական տույժ կիրառելու իրավական հնարավորությունը: Բացառվում է անչափահասների, ինչպես նաեւ կերակրող մայրերի նկատմամբ պատժախուցը որպես տույժի միջոց կիրառելու հնարավորությունը:
Երանուհի Թումանյանցի տեղեկացմամբ` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ փաթեթը հանձնաժողովում քննարկվել է մինչեւ Քրեակատարողական նոր օրենսգրքի ընդունումը` Կառավարությունն առաջինից երկրորդ ընթերցում նախատեսում է փաթեթից հանել «ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ` պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են նաեւ Կառավարության հեղինակած ««Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել առանձին դրույթ, որի համաձայն` պրոբացիայի ծառայության ներքին կանոնակարգը կհաստատի ՀՀ կառավարությունը` ՀՀ արդարադատության նախարարի ներկայացմամբ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանի, Քրիստինե Պողոսյանի, Լիլիթ Կիրակոսյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ Կառավարության հեղինակած ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը:

To more effectively ensure in practice the protection of the right to mental health of the detained persons the Government proposes amendments to the RA Penitentiary Code and the law on Holding the Arrested and Detained Persons. The legislative package was debated in the first reading at the NA extraordinary session convened on July 6.
According to the RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants, the right of receiving psychological and psychotherapeutic support of detained persons and the convicts is specified by the amendments being designed in the law on Holding the Arrested and Detained Persons. The Deputy Minister underlined that it is also aimed at creating necessary preconditions for the effective execution of the right to health.
The legal possibility of applying disciplinary penalty for self-harm is also eliminated. The possibility of applying the prison cell as a penalty means towards the minors, as well as the feeding mothers is excluded.
As Yeranuhi Tumanyants informed, taking into consideration the fact that the package was debated in the Committee before the adoption of the new Penitentiary Code. The Government designs to remove from the package from the first to the second reading the bill on Making Amendments and Addenda to the RA Penitentiary Code.
The MPs also debated in the first reading the draft law on Making Addendum to the RA Law on Probation authored by the Government, presented by the RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants.
The initiative proposes to set a separate provision, according to which, the RA Government will approve the internal regulation of the probation by the presentation of the RA Minister of Justice.
The NA Standing Committee on State and Legal Affairs endorsed the initiative. The Committee member Arpine Davoyan voiced about this.
The parliament in the second reading debated the bills on Making Amendment and Addendum to the RA Code on Administrative Offences and the on Making Amendments and Addendum to the Law on Urban Development authored by the deputies Armen Khachatryan, Krisine Posghosyan, Lilit Kirakosyan.